ISKM31: Multimediální Projekt ’68

úvodní fotografie Projektu '68
Úvodní fotografie Projektu ’68

Pro tento úkol jsem zvolila Projekt ’68 od Českého rozhlasu. Ten tímto počinem připomíná události srpnové okupace v roce 1968. Projekt je zaměřen především na to, jak během této události fungoval Český rozhlas a svobodné vysílání. Důvod, proč jsem vybrala tento projekt je ten, že dobře propojuje různé multimediální prvky – najdeme zde videa, zvukové nahrávky, interaktivní mapu či časovou osu. Projekt byl i oceněn mezinárodní cenu Prix Europa za nejlepší digitální audio projekt roku, kdy se propojilo třináctihodinové vysílání, virtuální a rozšířená realita s audiovizuální show. Kromě toho byl taky oceněn i Novinářskou cenou, získal ocenění v Křišťálové lupě či Prix Bohemia Radio.[1]

Projekt je rozdělen na šest základních kategorii – Fotografie, Hrdinové, Jak jsme žili, Kdo nám vládl, Mapa okupace a Příběhy. Pak jsou zde ještě dvě další kategorie – Poslechněte si a Mobilní aplikace. Ve Fotografiích najdeme článek s názvem 68 nebyly jen tanky! Velká soutěž Czech Photo a Českého rozhlasu o nejlepší fotku roku 1968 a fotogalerii z této soutěže. Hrdinové obsahují jednotlivé osobnosti roku 1968, kteří byli ovlivnění okupací. Najdeme zde jak nevinné oběti, které zemřeli na následky násilné okupace nebo i významné osobnosti. Kategorie Jak jsme žili je především souborem článků Českého rozhlasu, které jsou doplněné podcastem. Všechny spojuje téma toho, jak okupace ovlivnila životy a jaké dopady má do teď. V kategorii Kdo nám vládl jsou nám, podobně jako v kategorii Hrdinové, představeni informace o politických lídrech. V Mapě okupace nalezneme hlavní stopy toho, jak invaze probíhala a jaké měla následky. Příběhy jsou interaktivním doplněním Projektu, kdy je nám ukázán den po dni roku 1968. Jednotlivé dny lze vidět na mapě a ty doprovází příběhy, které se ten den staly.

Z toho, jak jsem Projekt ’68 procházela mi přijde opravdu dobře udělaný. Jde vidět, že přemýšleli nad tím, jak propojit to co již mají s tím, aby to bylo jednoduše hledatelné v jedné kategorii. Projekt je opravdu dobře sestavený akorát může být trochu matoucí u kategorii Hrdinové a Kdo nám vládl. Když kategorii rozklikneme, tak se dostaneme na stránku Kdo byl kdo, kde se tyto dvě kategorie stávají jednou. Také je někdy trochu nepříjemné, když kliknu na mapu a ukáže se mi krátká informace a zbytek se rozklikne v novém okně jako celý článek.


[1] ROŽÁNEK, Filip. Projekt ’68 Českého rozhlasu získal cenu Prix Europa. Lupa.cz [online]. [cit. 2022-01-08]. Dostupné z: https://www.lupa.cz/aktuality/projekt-68-ceskeho-rozhlasu-ziskal-cenu-prix-europa/

1 komentář: „ISKM31: Multimediální Projekt ’68

  1. Michal Cerny píše:

    68 je skutečně skvělý projekt. Dokázala byste z něj třeba vytáhnout a formulovat nějaké obecné zásady pro třeba menší a méně náročné „následovníky“? Co byste si z něj odnesla jako autorka vzdělávacích objektů Vy?

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s