ISKM31: Quora jako aplikace měnící společenské procesy

Za úkol bylo najít jednu (či více) aplikací, které určitým způsobem mění určité společenské procesy ve společnosti. Rozhodla jsem přiblížit platformu Quora. Ta funguje jako sociální síť založená na bázi otázka – odpověď. Na svých stránkách označují otázky jako středobod celé platformy a popisují je jako:

..questions that affect the world, questions that explain recent world events, questions that guide important life decisions, and questions that provide insights into why other people think differently.
Quora is a place where you can ask questions that matter to you and get answers from people who have been there and done that.

Platforma je rozdělená na „spaces“ tedy svým způsobem tematické okruhy, které nám usnadňují se orientovat v otázkách, které uživatelé pokládají. Příkladem může být Travel the WorldAre you a travel enthusiast? This Space is for all things Travel nebo třeba It’s OK to be WhiteUplifting and affirming white cultures and opposing anti-white racism. Samozřejmě těchto specifických okruhů je tam nespočet. Zabývají se jazyky, kulturou, cestováním nebo třeba vědou. Narazit zde můžeme opravdu úplně na cokoli. Co u této platformy vnímám jako něco se mění společenské procesy, je otevřený prostor pro zvědavost a boření zažitých stereotypů. Což může být na jednu stranu i svým způsobem nevýhoda. Odpovědi na otázky mohou být víceméně pouze názorem jednoho člověka a uživatel nemusí rozlišit, zda jde o subjektivní nebo objektivní odpověď (v případě, že otázka nemíří na subjektivní téma jako je např. zasažení bleskem).

Dá se tedy Quora regulovat skrze vzdělání?

V rámci toho, jakým rozsahem Quara disponuje, by mohla být určitě využita i ve vzdělání. Zejména pokud vezmeme v úvahu již existující tematické okruhy, které se zaměřují na sebevzdělávání, např. otázky k anglickému jazyku nebo vědecké otázky.

Je ale nutné poukázat na negativní aspekty vázané na Quoru. Jedním z nich je určité hromadění znalostí, které během své existence nasbírala. Je to tím, že tyto nashromážděné informace nemají uživatelé prakticky jak sdílet mimo platformu. Quora nemá žádné veřejné API, nedisponuje nástroji pro zálohu nebo export a omezuje přístup lidem bez založeného účtu. Dalším negativním aspektem je to, že Quora zásadně odmítá indexaci své platformy od Internet Archive.

Quora feed
jak vypadá (můj) Quora feed

1 komentář: „ISKM31: Quora jako aplikace měnící společenské procesy

  1. Michal Cerny píše:

    Děkuji moc – možná obecnější otázka; když Quora mění společnost a zasahuje do vzdělávání, jak to tedy vlastně mění a proč? Je to změna k lepšímu? Co přinese a proč bychom s ní měli počítat?

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s