ISKM31 – Socratic: vzdělávací aplikace podpořená AI

Socratic je výuková aplikace podpořená AI, která nabízí studentům pomoc v podobě ukázky řešení problémy či vyhledáním relevantních výukových zdrojů. Lze zde využít převod textu na řeč, skenování nebo klasicky položit psanou otázku. Tak jak jejich heslo „Get unstuck. Learn better.“ napovídá, aplikace je především namířená vůči studentům, kteří si neví rady a potřebují ve svém studiu popostrčit.

Aplikace Socratic po přihlášení

Aplikace je brána především jako vyhledávácí nástroj. Tím pádem předkládá uživateli co nejvíce relevantní zdroje, kdy se nejvíce soustředí na akademickou sféru vyhledávání. Výhodou je i to, že Socratic je zcela bez reklam a nic tedy nenarušuje naši pozornost.  Nástroj také nabízí studentovi v koncích pomoc prakticky ve všech standardních předmětech jako je například:

 • Matematika
  • Algebra
  • Geometrie
  • Trigonometrie
 • Biologie
 • Chemie
 • Literatura

Socratic je zaměřená na studenty starší 12 let ale aplikace dokáže nabídnout něco i uživatelům mimo tuto cílovou skupinu. To, že poskytuje tři možnosti vyhledávání (hlasové vyhledávání, foto nebo psaný dotaz) může pomoci uživatelům se speciálními potřebami vyhledávat na internetu bezpečně. Dalšími možnými uživateli mohou být novináři a lidé z podobné profese, kteří potřebují dohledat důvěryhodné zdroje nebo získat rychlý vhled do tématu skrze relevantní zdroje. I lidé, kteří již nestudují, avšak chtějí se dozvědět více mohou využít Socratic jako odborného průvodce, který překládá relevantní zdroje, videa a vysvětlení tématu.

BATERNA, Quina. What Is Google Socratic and How Does It Work? MUO [online]. 14.10.2021 [cit. 2021-11-01]. Dostupné z: https://www.makeuseof.com/what-is-google-socratic-how-does-it-work/

2 komentáře: „ISKM31 – Socratic: vzdělávací aplikace podpořená AI

 1. Michal Cerny píše:

  Dobrý den Anno,
  mě přijde téma, jak studenta „postrčit“ či „motivovat“ skrze aplikaci hrozně zajímavé a velké téma. Docela by mě zajímaly Vaše zkušenosti s ním. Hraje tam roli mnoho proměnných, ale když se to udělá dobře a chytře může to být skvělé.

  To se mi líbí

  1. Anna Dohnálková píše:

   Dobrý den,
   souhlasím s tím, že mi to také přijde jako zajímavé téma, avšak sama jsem žádnou aplikaci až v takovém rozměru nepoužila. Nějaký čas jsem používala Ludwig (https://ludwig.guru/), když jsem chtěla vědět určité použití slova v anglické větě ale bohužel tato aplikace byla omezená pro bezplatné užívaní. Ale tahle aplikace mi přijde fajn v tom, že nemá přesné výsledky, tak vyhledá nejvíce relevantní výsledky na Google (zkoušela jsem to samé vyhledávání na Google a našlo mi to trochu jiné výsledky), takže v případě, že by se to používalo v hodině, tak se žáci neztratí v enormním množství výsledků. Na druhou stranu to právě může být to co je trošku omezující.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s